na web.png
banner pgn.png
banner inst.png
zebra nejmenší.jpg
Milí přátelé Zebry,
zasílejte také své tipy pro Liberecké rodiče s fotografiemi. Spolu vytvoříme pomocníka pro dlouhé chvíle s dětmi.
Vše můžete zasílat na email: zebra.edan@email.cz
nechceme na zebře chybět.png

Dolánky u Turnova – Zrcadlová koza

Cesky-raj-Jizera-koupani-Dolanky-u-Turnova-mamavize
Cesky-raj-Jizera-koupani-Dolanky-u-Turnova-mamavize
autobusové nádraží Turnov - Dolánky ( Dlaskův statek - skanzen) - Zrcadlová koza (posezení, dětské atrakce, minizoo)

Za pěkného počasí se zastávkou na Dlaskově statku a Zrcadlové koze výlet na celý den.

Příjemná procházka pro maminky s kočárky a malými dětmi. Nenáročná cyklostezka podél Jizery (cca 5 km), s programem pro celou rodinu.
Start na louce
Doporučený start: autobusové nádraží Turnov (ulice Na Lukách, na mapce označeno jako "A"). Výhodou jsou dvě odstavná parkoviště (zakroužkovaná). Vstup na cyklostezku je neznačený a schovaný za loukou (viz mapa, foto v galerii). Doporučuji sledovat domorodce, kteří vás bezpečně navedou.

Bystrá Jizera
Začíná se u Votrubcovy vodní elektrárny. Cestou vás bude doprovázet Jizera, na začátku jen její levé rameno nazývané Malá Jizera. Mimochodem, název této vodoteče je keltského původu a znamená Bystrá řeka.

Mamut na cyklostezce
Pozor dejte jen na velkou vytíženost lokality, hlavně v části od Turnova. V úzkém koridoru není možné udělat cyklostezku dostatečně širokou. Někteří kolisté si neuvědomují, že se o daný prostor dělí ještě s dalšími návštěvníky. Věřím, že na kole by zde jezdilo lépe a rychleji, bez zdržujících chodců.
Ale věřte, že i maminky s kočárky nejsou nadšené z neustálého kličkování mezi koly. Zvláště, pokud k tomu ještě drží za ruku druhé dítě a potomek sedící v kočáru zrovna chce vystoupit, nebo čůrat.
„Přepych“ jménem zvonek dnes nepoužívá skoro nikdo. Zase chybí trochu vzájemného respektu, jak uvádím v článku Mamut na cyklostezce na www.mamavize.cz.

První cíl
Až na výše uvedené, se jedná o pohodovou cestu vedoucí z velké části lesem. Proto zde panuje příjemné klima i v letních vedrech. Za 30 minut pomalé kočárko-chůze dojdete do Dolánek. Za navštívení určitě stojí zdejší roubený Dlaskův statek (postaven 1716).

mapa-Turnov-autobus-nadrazi-Dolanky
mapa-Turnov-autobus-nadrazi-Dolanky
Kamarád pana hraběte
Na statku žilo 6 generací rodu Dlasků. Nejznámější byl Josef Dlask (1782 – 1853). V dnešní době bychom řekli, že to byl starosta, soukromý zemědělec a spisovatel. V kronikách uvádějí rychtáře, sedláka a písmáka.
Jednalo se o výraznou osobnost zdejšího regionu. Na svoji dobu, a venkovský původ, to byl hodně vzdělaný pán. Byl skvělý řečník, měl charisma. Možná i proto se osobně znal s vrchností, s hrabětem z Rohozce. Takové "společensky nerovné" přátelství bylo tehdy ojedinělé.

Most přátelství
Hodně cestoval. Ve svém oboru (zemědělství) platil za předního odborníka a nebál se nových technologií. Poprvé v regionu sypal na pole umělé hnojivo (drcený slín). Měl podnikavého ducha, statek za jeho života prosperoval a dobře vydělával. Peníze ovšem dokázal také vracet zpět - lidem i obci. Například sám zaplatil realizaci mostu přes Jizeru. Bez sponzorů a dotace z EU.
Turnov-Dolanky-Dlaskuv-statek-mamavize
Turnov-Dolanky-Dlaskuv-statek-mamavize
Létající starosta
Byl vážený muž, ale také snílek. Nejenže psal svoje „paměti“ (rovněž neobvyklá aktivita), ale také chtěl „létat“. Sám si sestrojil „křídla“. Někdy kolem roku 1810 pokryl dřevěný rám husím peřím. Velikostně je propočetl poměrem váhy husy a člověka. Když rodina odešla na pouť, skutečně skočil z pavlače statku dolů. Měl štěstí, že pod ním stála „voňavá kupka“ od jeho dobytka.
Dnes to působí úsměvně, ale nejznámější český průkopník letectví – Jan Kašpar – provedl svůj první úspěšný přelet až v roce 1910.

Současnost: skanzen
Dlaskův syn a vnuk už tak úspěšní hospodáři nebyli. Statek málem skončil v exekuci. Po revoluci byl vrácen původním majitelům, ale zůstalo tu v nájmu Muzeum Českého ráje. Součástí areálu je obehnaný zatravněný dvůr, kam se dá zajet s kočárkem. Horní pavlač (balkón) je přístupná pouze po úzkém dřevěném schodišti.

Sedlák v konzervě
Stálé expozice vás provedou rolnickou domácností. Původní obyvatele domu zde, celkem vtipně, reprezentují (dobově) oblečení paňáci. Místní lidový malovaný nábytek - svého času se vozil i bohatým dámám do Prahy. Muzeum zde pořádá pravidelné lidové veselice – na Velikonoce, Vánoce, Letnice, Svatováclavské posvícení,… Každou prázdninovou neděli tu hraje dětské divadlo: Loutkáři dětem.

Na pivo do mlýna
V Dolánkách doporučuji hladovcům navštívit restauraci Ábelův mlýn. Krásná chalupa, která nejspíš pamatuje ještě pana Dlaska. Vaří tu z regionálních zdrojů, čepují rohozecké limo a pivo Skalák, mošty z Lažan. Místní kyselo mě fakt dostalo (a to nepatří mezi moje oblíbená jídla).
Kolem uvedené restaurace můžete dojít do Vazoveckého údolí. Kvalitní asfaltová cesta, vhodná spíše pro dospělé návštěvníky (děti zde nemají žádný program).

Princezna koloběžka jezdila na raftu
U Dlaskova statku si půjčte koloběžku. (S kočárkem asi nevyužijete). Výlet můžete doplnit o sjezd Jizery na kánoi nebo raftu. V tom případě začínáte z opačného směru. Nástup na lodě je na Malé Skále, odtud sjedete po proudu 8 km vody. Vystoupíte u Dlaskova statku a tady si pronajmete zmíněnou koloběžku. Tradá do Turnova, nebo zpět na Malou Skálu a odtud do Besedických skal, na Frýdštejn nebo do Pantheonu na Vranově.

Koza v zrcadle
Jestli nemáte na kočárku závěsné zařízení za koloběžku, pokračujte od Dlaskova statku pěšky směr Zrcadlová koza (cca 2 km). Toto místo doporučuji hlavně pro děti. Mají zde několik houpaček, dětský kolotoč, skluzavku, pískoviště, trampolínu a mini-zoo (kůzlata, prasátka a pávi). Mámy ocení velké venkovní posezení, odkud je na děti dobře vidět. Restaurace nabízí dost velký výběr náplní do žaludku. Druhy jídel a jejich kvalita nepřekvapí. Grilované suši tady nečekejte.
pohled-na-areal-Zrcadlova-koza-Turnov-mamavize
pohled-na-areal-Zrcadlova-koza-Turnov-mamavize
Spokojené děti, provětrané mámy
U Zrcadlové kozy náš výlet většinou končí. Potomci jsou naprosto spokojení u dětských atrakcí. Pokud je teplo, dá se i vykoupat na břehu Jizery. Takže je spíš problém dostat odtud děti domů. Tento malý výlet doporučuji. Za pěkného počasí se tady dá (se zastávkou na Dlaskově statku a Zrcadlové koze) strávit celý den.

Za článek děkujeme Petře Egertové. Více zajímavých článků i z jiného soudku od Petry si můžete přečíst ZDE, na www.mamavize.cz
Autobusové nádraží Turnov-začátek cyklostezky
Autobusové nádraží Turnov-začátek cyklostezky
Turnovská cyklostezka
Turnovská cyklostezka
Nástup na cyklostezku v Turnově
Nástup na cyklostezku v Turnově
Prostor pro děti
Prostor pro děti
Restaurace Ábelův mlýn
Restaurace Ábelův mlýn
statek pana Dlaska v Dolánkách
statek pana Dlaska v Dolánkách
Koupání u Jizery
Koupání u Jizery
U Zrcadlové kozy
U Zrcadlové kozy
Jez u Jizery
Jez u Jizery
půjčovna koloběžek Dolánky
půjčovna koloběžek Dolánky
 Rafty Jizera
Rafty Jizera
Přes most na statek, podél Jizery do Turnova, nebo na Zrcadlovou kozu
Přes most na statek, podél Jizery do Turnova, nebo na Zrcadlovou kozu
areál Zrcadlové kozy
areál Zrcadlové kozy
Prostor pro děti
Prostor pro děti
Jídelní lístek
Jídelní lístek
phoca_thumb_l_zabava-pro-deti-trampolina-dovolena-mamavize-015.jpg
25.12.2014 19:00:36
Monika Petrásková
Texty, fotografie a další data ze stránek zebra-edan.cz je možné použít pouze se souhlasem provozovatele stránek.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one